Nietypowa pielgrzymka

Holy Land Dialogues to z jednej strony pielgrzymka, z drugiej niezapomniane doświadczenie zawodowe – wspomina Mateusz, inżynier lotnictwa i programista z Warszawy. Dla niego największym przeżyciem było odwiedzenie Groty Zwiastowania i zobaczenie kilku miasteczek rozrzuconych wokół Jeziora Galilejskiego, w których Jezus Chrystus spędził trzy lata swojej publicznej działalności. – Poza tym mogliśmy zobaczyć jak pracuje duża, międzynarodowa firma biotechnologiczna, założona przez małżeństwo chrześcijańskich Arabów – mówi Mateusz i dodaje: chyba to spotkanie najbardziej dało mi do myślenia o problemach społecznych w Izraelu.

Naszą podróż z Saxum Young Professionals zaczęliśmy w Centrum Saxum w Abu Ghoush, 10 kilometrów od Jerozolimy – wspomina Teresa, historyk sztuki, która cieszy się powrotem do Kościoła i wiary – to niesamowite centrum multimedialne sprawia, że można się naprawdę zanurzyć w atmosferze tych miejsc, a z drugiej strony zrozumieć jak święte miasto wygląda dzisiaj, po upływie wielu wieków, dzielących nas od Chrystusa.

Teresa zdała sobie sprawę, że chrześcijaństwo w Jerozolimie jest w defensywie: Imad, założyciel firmy biotechnologicznej, powiedział nam, że pięćdziesiąt lat temu, trzydzieści procent mieszkańców Jerozolimy było chrześcijanami. Dziś stanowią tu jeden procent. Uderzyło mnie też to co powiedział nam don Benito, ksiądz z Prałatury Opus Dei, pracujący od lat w Ziemi Świętej, że dla tutejszych chrześcijan ich religia jest często kwestią identyfikacji, jak bycie Arabem czy dziedziczenie po ojcu nazwiska, a nie osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem.

A co było najważniejsze w ciągu całej podróży? zobaczenie miejsc, które odwiedził Jezus. W niektórych z nich miały miejsce moje ulubione sceny z Ewangelii, do których często wracam. Innych nie wyobrażałam sobie wcześniej.

Teresie najbardziej zapadły w pamięć słowa jednego z przewodników, Ed’a Gillespie’a, kiedy komentował potrzebę apostolstwa wśród przyjaciół i w miejscu pracy – “jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy robią niezwykłe rzeczy”.

Uczestnictwo w YP Saxum w Izraelu jest jedną z moich najlepszych „inwestycji” – mówi Tuby, doktorantka z Texasu, zajmująca się edukacją – w wymiarze duchowym, ładujesz swoje baterie (a może nawet dostajesz nowy zestaw?), mieszkając w miejscu, gdzie postawił swoją nogę sam Jezus. Z zawodowego punktu widzenia, możesz odkryć inne od twojego doświadczenia pracy, porozmawiać z ludźmi z całego świata, z którymi łączy cię pewien „wspólny mianownik”: wiara.

Doświadczenie Saxum Young Professionals było dla mnie wielką niespodzianką – mówi Joseángel, znawca języków starożytnych, jeden z pomysłodawców YP Saxum – oczekiwałem, że odkryję Ziemię Świętą i to się udało. Nie spodziewałam się jednak, że spędzę czas z grupą genialnych młodych ludzi z całego świata, z którymi będę mógł dzielić się swoimi osobistymi i zawodowymi pomysłami. Wiele podróżowałem w swoim życiu, ale była to bez wątpienia „best trip ever”.

Choć konferencja się skończyła, “japisi” (od potocznej wymowy YP – ang. Young Professionals) nie powiedzieli ostatniego słowa. Po powrocie do swoich krajów opowiedzieli o konferencji swoim przyjaciołom. Teraz środowisko YP Saxum liczy prawie 200 osób z całego świata. Paradoksalnie, zamknięcie w domach w czasie kwarantanny sprawiło, że mogli zbliżyć się jeszcze bardziej do Ziemi Świętej. W każdą niedzielę we współpracy z Saxum Visitor Center, spotykają się na wykład dotyczący różnych aspektów Ziemi Świętej, tak by dzięki lepszej znajomości geografii, historii czy wiedzy o starożytnych językach, lepiej poznać Jezusa Chrystusa, którego te elementy ukształtowały jako Człowieka.

Marzenie pewnego księdza
Znów nadajemy na żywo z Ziemi Świętej!
Menu
Send this to a friend